среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachety plastikowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztachetki z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z Winylu z Szczyrku na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachetki PVC na plot i bramkę sztachetowa tworzy się z głazów różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o niesymetrycznych obrysach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego następnego scalał się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia z Winylu należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий