понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie PCV z Będzin stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara wdzięku maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza przez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, jednak wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PCV mogą być nadzwyczaj wysmukłe, choć wypada je cyklicznie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot konstruuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastiku z Skarszewy stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий